foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Zespół Szkół w Granowcu

143583
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszystkie
213
349
906
139896
9672
6196
143583

26-09-2018 12:45

Dożynki to wyjątkowe święto w kalendarzu rolniczym. To dzień, w którym rolnicy składają Bogu dziękczynienie za zakończenie żniw i pomyślne zbiory. Tradycja dożynek kultywowana jest od wielu lat w naszej miejscowości. W tym roku Święto Plonów odbyło się 10 września.

 Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony, którą odprawił ksiądz kanonik Michał Pacyna. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy, przy wtórze Gminnej Orkiestry Dętej, przemaszerował do Parku Rekreacyjno – Sportowego, gdzie wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Uroczystego powitania gości i wszystkich mieszkańców Granowca dokonał przewodniczący Rady Gminy Sośnie – Mirosław Ostojak. W tym roku swoją obecnością zaszczyciły nas ważne osobistości: senator RP – Łukasz Mikołajczyk, poseł RP - Tomasz Ławniczak, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego pani wicemarszałek Sejmiku Województwa Wielkopolskiego - Marzeny Wodzińskiej – Jerzy Szukalski, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu – Violetta Słupianek oraz jej zastępca – Zbigniew Taranek. W gronie zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz powiatu ostrowskiego: starosta Paweł Rajski, radny Michał Wilczura oraz władze Gminy Sośnie: wójt Stanisław Budzik, sekretarz Justyna Maryniak, przewodniczący Rady Gminy Sośnie – Mirosław Ostojak, przewodniczący Komisji Oświaty i radny gminny – Adam Harlak, przewodniczący Komisji Budżetu i sołtys Granowca – Jan Rafalski, kierownik Posterunku Policji w Sośniach – Robert Barczak, kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Sośniach – Joanna Sodolska. Na uroczystość przybyli również: radni Granowca, przedstawiciele rady sołeckiej, ksiądz proboszcz Michał Pacyna, przedstawiciele organizacji społecznych, rolnicy, rzemieślnicy i przedsiębiorcy naszej wsi oraz mieszkańcy Granowca i okolic.

Goście, którzy przemówili do zgromadzonych, podkreślili, że to dzięki całorocznej pracy rolnika na nasze stoły trafia chleb. To właśnie im należą się słowa uznania za codzienny trud i troskę o polską ziemię.

Staropolskim zwyczajem, starostowie tegorocznych dożynek – pani Teresa Maciejewska i pan Andrzej Zydorczak, wręczyli bochen chleba sołtysowi Granowca – Janowi Rafalskiemu. Jako włodarz wsi, sołtys podziękował wszystkim za współpracę przy organizacji dożynek: Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Granowcu – Ewie Ostojak, nauczycielom, Radzie Rodziców, Radzie Sołeckiej i radnym, Stowarzyszeniu Przyjaciół Granowca „Granowiec 300” oraz Kołu Gospodyń Wiejskich, które przygotowało obiad dla zaproszonych gości. Gospodarz naszej wsi otrzymał również podziękowania od pani poseł na Sejm RP – Andżeliki Możdżanowskiej oraz od członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego – pani Marzeny Wodzińskiej. Były one wyrazem wdzięczności za gospodarski trud i pielęgnowanie tradycji dożynek.

Część artystyczną dożynek uświetniły występy przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół w Granowcu. Najmłodsi wykonali tańce ludowe. Dzieci i młodzież w piękny sposób przedstawiły obraz dawnej polskiej wsi. Zaprezentowały tradycyjne prace rolników przy użyciu różnych narzędzi. Przypomniały, że prawdziwa polska wieś to kraj dzieciństwa, miejsce spokojne i wesołe, bliskie sercu każdego człowieka. Dożynkowym zwyczajem zaśpiewano przyśpiewki, a młodzież z gimnazjum wręczyła chlebki – symbol tegorocznych żniw – zaproszonym gościom oraz rolnikom, rzemieślnikom i przedsiębiorcom z naszej wsi.

Uroczystość dożynkową uatrakcyjnił występ Gminnej Orkiestry Dętej oraz wspólna lektura „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które w tym roku zostało wybrane do Narodowego Czytania. Fragmenty tego dzieła literatury polskiej przeczytali rodzice – Łukasz Rapalski i Sławomir Sobański oraz aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie – Edyta Ostojak. W wykonaniu Edyty usłyszeliśmy również recital muzyczny.

Dla wszystkich uczestników dożynek przygotowano poczęstunek – kawę, herbatę, ciasto. Nie zabrakło też swojskich wyrobów gospodarzy, stoisk z rękodziełem ludowym i atrakcji dla najmłodszych. Dzieci spędzały czas na dmuchanych zamkach, na zabawie z maskotkami, które częstowały słodkościami oraz w saloniku „Malowanie twarzy”. Zaproszeni goście oraz mieszkańcy Granowca wpisywali się do księgi pamiątkowej.

Dożynki zakończyły się zabawą taneczną. Tegoroczne Święto Plonów było okazją do spotkania, integracji oraz podsumowania wspólnej pracy.

 

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim,

którzy włączyli się w organizację dożynek!

Dziękujemy rodzicom, sponsorom

oraz Piekarni Familijnej z Kuźnicy Czeszyckiej

za przygotowanie dożynkowych chlebków.

Kontakt

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRANOWCU

UL. ODOLANOWSKA 19

63-435 SOŚNIE

 

TEL. (062) 739-12-04      

e - mail: zsgranowiec@sosnie.pl

Dziennik elektroniczny

Biuletyn informacji publicznej

bezpieczne wakacje

szkolaruchu01

barycz

 

Copyright © 2018 Zespół Szkół w Granowcu Rights Reserved.

Facebook