foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Zespół Szkół w Granowcu

 

245429
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszystkie
85
265
792
241737
9581
12139
245429

22-05-2019 06:51

Dożynki - to najpiękniejsze święto rolników. Jest to święto wdzięczności za ich trudną i wyjątkową pracę, która zapewnia chleb na polskich stołach. To czas, kiedy wszyscy gospodarze mogą cieszyć się z zakończenia żniw i pomyślnych zbiorów. Tradycja dożynek kultywowana jest w Granowcu od wielu lat. W tym roku Święto Plonów odbyło się w niedzielę, 9 września.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony, którą odprawił ksiądz kanonik Michał Pacyna. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy, przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej, przemaszerował do Parku Rekreacyjno – Sportowego, gdzie wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Uroczystego powitania gości i wszystkich mieszkańców Granowca dokonał Przewodniczący Rady Gminy Sośnie – Mirosław Ostojak.  Wśród ważnych osobistości pojawili się przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego, powiatu ostrowskiego i gminy Sośnie. Na uroczystość przybyli również: sołtys wsi – Jan Rafalski, przedstawiciele rady sołeckiej, radni Granowca, ksiądz kanonik Michał Pacyna, przedstawiciele organizacji społecznych, rolnicy, rzemieślnicy, mieszkańcy Granowca i okolic.  Wójt Gminy Sośnie – Stanisław Budzik, w swoim wystąpieniu, podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i wytrwałość zwieńczone zebraniem plonów.

Staropolskim zwyczajem, starostowie tegorocznych dożynek – pani Anna Fiłka i pan Mariusz Ząb, wręczyli bochen chleba sołtysowi Granowca – Janowi Rafalskiemu. Obrzęd dożynkowy rozpoczął się polonezem, który przepięknie zatańczyli uczniowie Zespołu Szkół w Granowcu. Część artystyczną uświetniły występy przedszkolaków i uczniów ze szkoły. Tańce i piosenki przypomniały obraz dawnej polskiej wsi, a wiersze podkreśliły symbolikę dożynkowego wieńca i chleba. Na scenie pojawiła się również aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie – Edyta Ostojak, która zaśpiewała ludową piosenkę pt. „Lipka zielona”.

Na dożynkach, oprócz przepięknego wieńca, chleba i przyśpiewek, nie zabrakło smacznego poczęstunku, swojskich wyrobów gospodarzy, stoisk z rękodziełem ludowym i atrakcji dla najmłodszych. Rozstrzygnięto również konkurs na „Najbardziej dożynkową zagrodę wiejską”, którego wyniki ogłosił sołtys – Jan Rafalski. Pierwsze miejsce zajęło państwo Grażyna i Zbigniew Chmieleccy, a na drugim miejscu znaleźli się ex aequo: pani Janina Czarniecka, państwo Anna i Ireneusz Surowieccy oraz państwo Katarzyna i Paweł Grycmanowie. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

Uroczystość dożynkową uatrakcyjnił występ Gminnej Orkiestry Dętej oraz wspólna lektura „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które w tym roku zostało wybrane do Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Fragmenty powieści przeczytały mieszkanki Granowca: pani Magdalena Wójcik i pani Halina Doktór. Z okazji Święta Plonów, goście i mieszkańcy Granowca dokonywali wpisów do księgi pamiątkowej.

Tegoroczne dożynki były okazją do wspólnego świętowania i podsumowania podjętych przedsięwzięć. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy imprezy nie zapomnieli o tradycji i nowoczesności. Czas dziękczynienia i zabawy upłynął wszystkim w miłej atmosferze, przy dobrej muzyce i tańcach.

 

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim,

którzy włączyli się w organizację dożynek!

Dziękujemy rodzicom, sponsorom

oraz Piekarni Familijnej z Kuźnicy Czeszyckiej

za przygotowanie dożynkowych chlebków.

Kontakt

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRANOWCU

UL. ODOLANOWSKA 19

63-435 SOŚNIE

 

TEL. (062) 739-12-04      

e - mail: zsgranowiec@sosnie.pl

Dziennik elektroniczny

Biuletyn informacji publicznej

bezpieczne wakacje

szkolaruchu01

barycz

 

Copyright © 2019 Zespół Szkół w Granowcu Rights Reserved.

Facebook