foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Zespół Szkół w Granowcu

 

434360
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszystkie
562
511
1522
428592
1522
17254
434360

03-06-2020 16:11

Dożynki to wyjątkowe święto w kalendarzu rolniczym. To dzień, w którym rolnicy składają Bogu dziękczynienie za zakończenie żniw i pomyślne zbiory. Tradycja dożynek kultywowana jest w Granowcu od wielu lat. W tym roku Święto Plonów odbyło się w niedzielę, 15 września.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony, którą odprawił ksiądz kanonik Michał Pacyna. Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie parkingu przy kościele. Do zrealizowania tej inwestycji przyczynili się w szczególności: wójt Gminy Sośnie – Stanisław Budzik, biskup kaliski Edward Janiak reprezentowany przez księdza kanonika Michała Pacynę, senator Łukasz Mikołajczyk oraz prawnicy z jego Biura Senatorskiego. Podziękowania należą się również: staroście ostrowskiemu – Pawłowi Rajskiemu, wicestaroście ostrowskiemu – Romanowi Pacholczykowi, dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg – Piotrowi Śniegowskiemu oraz miejscowym radnym.

Po części oficjalnej barwny korowód dożynkowy, przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej, przemaszerował do Parku Rekreacyjno – Sportowego, gdzie wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Uroczystego powitania gości i wszystkich mieszkańców Granowca dokonał przewodniczący Rady Gminy Sośnie – Mirosław Ostojak. Staropolskim zwyczajem, gospodarze tegorocznych dożynek – pani Dorota Zawidzka i pan Jan Dulik, wręczyli bochen chleba sołtysowi Granowca – Janowi Rafalskiemu. Jako włodarz wsi, sołtys podziękował wszystkim za współpracę przy organizacji dożynek.

Uroczystość dożynkową zaszczycili swoją obecnością: senator RP - Łukasz Mikołajczyk, poseł – Tomasz Ławniczak, poseł – Piotr Walkowski, prezes PFRON-u – Marlena Maląg, przedstawicielka członka Zarządu Urzędu Marszałkowskiego - pani Marzeny Wodzińskiej – dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu – Jolanta Nowosielska; przedstawiciele władz powiatu ostrowskiego: wicestarosta – Roman Pacholczyk, radny – Michał Wilczura; przedstawiciele władz Gminy Sośnie: zastępca wójta – Dariusz Berek, przewodniczący Rady Gminy Sośnie – Mirosław Ostojak, skarbnik – Alina Bąk, dyrektor CUW – Arleta Zadka. W gronie ważnych osobistości znaleźli się również: profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Dariusz Gwiazdowicz, dyrektor Banku Spółdzielczego w Dobrzycy – Paweł Kołeczko, dyrektor ZS w Pawłowie - Anna Wilczura, wicedyrektor ZS w Sośniach – Andrzej Maciejewski. Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Granowca „Granowiec 300” reprezentowała Agnieszka Mrowińska, Koło Gospodyń Wiejskich – prezes Jadwiga Cieluch, a OSP w Granowcu – komendant Radosław Woycikiewicz. Nie zabrakło również księdza Michała Pacyny, radnych wsi oraz rolników i rzemieślników – głównych bohaterów Święta Plonów.

Część artystyczną dożynek uświetniły występy przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół w Granowcu oraz ich rodziców. Najmłodsi wykonali tańce ludowe. Dzieci i młodzież w przedstawiły obraz dawnej polskiej wsi. Zaprezentowały tradycyjne prace rolników przy użyciu różnych narzędzi. Z wielkim aplauzem spotkał się występ rodziców, którzy w humorystyczny sposób przedstawili „Bajkę o rolniku i szlachetnej krowie”.

Dożynkowym zwyczajem zaśpiewano przyśpiewki, a dziewczęta i chłopcy wręczyli chlebki – symbol tegorocznych żniw – zaproszonym gościom oraz rolnikom, rzemieślnikom i przedsiębiorcom z naszej wsi. Uroczystość dożynkową uatrakcyjnił występ Gminnej Orkiestry Dętej oraz lektura polskich nowel, które w tym roku zostały wybrane do Narodowego Czytania. Fragmenty „Katarynki” B. Prusa, „Dymu” M. Konopnickiej i „Orki” Wł. S. Reymonta przeczytali rodzice – Anna Szpak, Ewelina Florkowska, Karolina Bartsch.

Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało obiad dla zaproszonych gości, zaś wszyscy uczestnicy dożynek kosztowali słodkiego poczęstunku. Nie zabrakło również swojskich wyrobów gospodarzy i atrakcji dla najmłodszych. Zaproszeni goście oraz mieszkańcy Granowca wpisywali się do księgi pamiątkowej.

Święto Plonów zakończyło się zabawą taneczną. Wspólne biesiadowanie było okazją do spotkania się starszego i młodego pokolenia oraz do spędzenia czasu w gronie znajomych.

 

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy włączyli się w organizację dożynek!

Dziękujemy rodzicom, sponsorom, Piekarni Familijnej z Kuźnicy Czeszyckiej za przygotowanie dożynkowych chlebków

oraz Policji i OSP w Granowcu za zapewnienie bezpieczeństwa podczas dożynek.

 

 

Kontakt

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRANOWCU

UL. ODOLANOWSKA 19

63-435 SOŚNIE

 

TEL. (062) 739-12-04      

e - mail: zsgranowiec@sosnie.pl

Dziennik elektroniczny

Biuletyn informacji publicznej

bezpieczne wakacje

szkolaruchu01

barycz

 

Copyright © 2020 Zespół Szkół w Granowcu Rights Reserved.

Facebook