foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Zespół Szkół w Granowcu

 

589304
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszystkie
443
924
4549
580820
10209
18580
589304

17-04-2021 12:04

W dniach 9 -13 września 2016r. czworo  uczniów oraz absolwent naszej szkoły wyjechali na pięciodniową wycieczkę edukacyjno-naukową do Centrum Badań Jądrowych CERN  w Genewie (Szwajcaria).

  Do drodze do Genewy zatrzymaliśmy się w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych ESOC w Darmstadt ( Niemcy) oraz zwiedziliśmy przepiękną starówkę Heidelbergu (Niemcy). Następnego dnia w Genewie, w godzinach popołudniowych, zwiedzając budynek CERN-u  obejrzeliśmy multimedialną wystawę Microcosm, która wyjaśnia podstawowe zjawiska fizyki nuklearnej. Tego też dnia, w godzinach wieczornych zwiedzaliśmy Genewę -  miasto leżące przy zachodniej granicy Szwajcarii nad Jeziorem Genewskim, przy którym można podziwiać  najwyższą fontannę w Europie (140 metrów). Tuż obok znajduje się jeden z nielicznych na świecie tak dużych zegarów utworzony z kwiatów.

Kolejny dzień w Szwajcarii to zwiedzanie fabryki czekolady Cailler należącej do koncernu Nestlé, w miasteczku Broc oraz szwajcarskiego Grueres słynącego m.in. z fabryki sera Le Gruyère. Droga powrotna do Genewy wiodła przepiękną trasą widokową nad jeziorem Genewskim.

Kulminacyjnym punktem wycieczki był ostatni, edukacyjny dzień, który w całości spędziliśmy w CERN. To właśnie w tym miejscu, 100 metrów pod ziemią znajduje się jeden z największych akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów. Urządzenie o obwodzie 27 kilometrów rozciąga się na terytorium Szwajcarii i Francji. Instytut Badań Jądrowych w Genewie jest miejscem skupiającym ponad 3000 naukowców i inżynierów z całego świata ( także z Polski), a kolejne 6500 przyjeżdża tam regularnie prowadzić przeróżne badania. Głównym celem jest poszukiwanie cząstek elementarnych, które pozwolą zrozumieć nam jak powstał wszechświat.

Zgodnie z programem mieliśmy okazję wysłuchać wykładu  wprowadzającego oraz prowadzić konwersacje. Następnie zwiedziliśmy Halę Magnesów,  Centrum Obserwacji Kosmicznych, Centrum Informatyki, gdzie zobaczyliśmy tysiące serwerów CERN-u. Kolejnym punktem programu był wykład prof. Bolesława Pietrzyka oraz spotkanie z prof. Agnieszką Zalewską, która w latach 2013-2015 pełniła funkcję  przewodniczącej Rady CERN.

Wycieczka oprócz walorów edukacyjno-naukowych i turystycznych miała też aspekt integracyjny. Nasi uczniowie mieli okazję poznać ambitną młodzież z innych szkół, zainteresowaną naukami przyrodniczymi i ścisłymi oraz wymienić się własnymi doświadczeniami.

Udział naszej młodzieży w wycieczce był możliwy dzięki nawiązaniu współpracy z CWINT w ramach projektu z fizyki „Z astronomią za pan brat”.

Kontakt

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRANOWCU

UL. ODOLANOWSKA 19

63-435 SOŚNIE

 

TEL. (062) 739-12-04      

e - mail: zsgranowiec@sosnie.pl

Dziennik elektroniczny

Biuletyn informacji publicznej

bezpieczne wakacje

szkolaruchu01

barycz

 

Copyright © 2021 Zespół Szkół w Granowcu Rights Reserved.

Facebook