foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Zespół Szkół w Granowcu

 

436277
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszystkie
243
632
3439
428592
3439
17254
436277

05-06-2020 13:38

W ramach realizacji innowacji w klasach I-III „Zdrowy styl życia”  dnia 16.01. 2020 roku przeprowadzono zajęcia dotyczących wody. Celem zajęć było: przekazanie dzieciom wiedzy na temat funkcji i znaczenia wody w organizmie człowieka, zwrócenie uwagi dzieci na wartość zdrowotną wody, zachęcanie do picia wody i świadomego wybierania jej, zamiast kolorowych napojów gazowanych.

 

Z badań wynika, że Polacy są odwodnieni. Woda jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych, jednak nierzadko bagatelizujemy jej istnienie. Bez niej nie przeżylibyśmy dłużej niż kilka dni. Woda stanowi aż 60 proc. masy naszego ciała. Jest nie tylko składnikiem tkanek, lecz także środowiskiem działania większości hormonów i enzymów. Codziennie tracimy jej dwa do trzech litrów - ucieka nie tylko w postaci moczu i potu, lecz także z każdym oddechem, krokiem czy nawet minutą spędzoną w bezruchu. Żeby utrzymać organizm w równowadze, powinniśmy przyjmować taką samą ilość wody.

Realizując zadania projektu uczniowie zdobywali wiedzę, którą bardzo chętnie dzielili się z innymi.  Nakłaniali do zmiany  nawyków żywieniowych poprzez zamianę słodkich i konserwowanych napojów na wodę mineralną niegazowaną oraz zachęcali do większej aktywności fizycznej. Odbywało to się poprzez następujące formy promocji:

  • pogadanka: Rola i znaczenie wody w organizmie człowieka;
  • eksperyment I: przenoszenie wody za pomocą gąbki;
  • eksperyment II: przygotowanie wody smakowej;
  • porównywanie składu napoju kolorowego i składu wody na podstawie lektury etykiet znajdujących się na butelkach;
  • przeprowadzenie ćwiczeń kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

Na zakończenie zajęć nauczycielki podały uczniom kilka rad dotyczących nawodnienia organizmu:

  • wybieranie wody zamiast innych napojów z pewnością wpłynie na ograniczenie spożycia kalorii;
  • soki owocowe, mimo że zawierają dobre składniki odżywcze, powinny być traktowane jako deser, a nie źródło nawodnienia;
  • napełniając żołądek wodą przed posiłkiem, zjemy mniej, co w skali dnia daje o 10-13 proc. mniej przyswojonych kalorii.

Kontakt

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRANOWCU

UL. ODOLANOWSKA 19

63-435 SOŚNIE

 

TEL. (062) 739-12-04      

e - mail: zsgranowiec@sosnie.pl

Dziennik elektroniczny

Biuletyn informacji publicznej

bezpieczne wakacje

szkolaruchu01

barycz

 

Copyright © 2020 Zespół Szkół w Granowcu Rights Reserved.

Facebook